تبلیغات
روزی روزگاری شیفه - اما زاده یحیی (شیخ هابیل)
معرفی بقعه تاریخی امامزاده یحیی‌(ع) ملقب به "نجم‌الشرف" در كهگیلویه و بویراحمد

مربوط به :
بقعه متبركه امامزاده یحیی(ع) ملقب به نجم‌الشرف، در ضلع غربی روستای شیخ هابیل از توابع دهستان دهدشت غربی (پشته زیلایی) كهگیلویه، در 40 كیلومتری شمال شرقی شهر دهدشت واقع شده است. روستای شیخ هابیل از شمال به كوه پیازی و نور و روستای بید انجیر، از جنوب به كوه برو و كوه سیاه و تنگ انار و بیدك علیاء و سفلی، از مغرب به روستای قلعه گل و عمارت و از مشرق به جورك علیا و سفلی و سیلارستان تامرادی محدود و محصور شده است.در كتاب دائرة‌المعارف شجره آل رسول(ص) جلد سوم، نوشته سید‌علی موسوی‌نژاد سوق، در مورد این بقعه متبركه این‌چنین نوشته شده است: در وضعیت كلی، بنای بقعه، قدیمی و شامل مجموعه، صحن، حرم، ایوان و مرقد مطهر كه در قسمت زیرین گنبدخانه قرار گرفته كه بر روی آن ضریحی از چوب گردویی مرغوب در ابعاد 110×180×90 محافظت می‌كند. این ضریح در سال 1310 (ه.ق) توسط استاد محمد‌هادی بن‌محمد‌علی اشك زری تهیه و ساخته شده است.
 برفراز این گنبدخانه، گنبد رگ پله‌دار سفید رنگ گچی به شكل خوش تناسبی اجرا شده است. این گنبد كه دارای هشت پله است، در سال 1260 (ه.ق) در دوره حكومت محمد شاه قاجار (محمد میرزا غازی) به دستور حاكم وقت بهبهان و كهگیلویه برای اولین بار تعمیر و مرمت كامل شد.سپس در سال 1356 (ه.ش) نمای داخلی و بیرونی این گنبد توسط متولی و با همیاری مردم روستای مذكور با ملاط گچ اندود شده است. این گنبد آخرین بار در سال 1379 (ه.ش) توسط اداره‌كل میراث فرهنگی استان كهگیلویه و بویراحمد به شكل اصولی و رعایت موازین معماری قدیم تعمیر و مرمت شد. این بنا مضاف بر گنبدخانه دارای یك واحد شبستان و جلوی آن ایوان‌خانه‌ای در ابعاد 4×3 متر است كه به نظر می‌رسد در دهه‌های اخیر الحاق شده باشد.ورودی بقعه ابتدا از ایوان سپس در جانب شمالی به محل مرقد مطهر منتهی می‌شود. ارتفاع بنا از سطح زمین تا ارتفاع نوك هرمی گنبد، 11 متر است، كه با لاشه سنگ و گچ ساخته شده و تاكنون سالم باقی مانده است. تنها اندكی در بعضی دیوارها نیاز به بندكشی و احیای ایزولاسیون در سقف گنبد و شبستان دارد، قدمت آن به اوایل دوره سلجوقی برمی‌گردد.
با توجه به منابع و شجره‌نامه‌های موجود، نسب امامزاده توسط بخش تراجم و انساب سازمان اوقاف و امور خیریه كشور به این شرح اصلاح شده است: «یحیی(ع) ملقب به نجم‌الشرف بن‌ابومحمد حسن بن ابوالبركات سعدالله نقیب سامرا بن حسین بن ابومحمد حسن بن ابوعبدالله احمد بن موسی اصغر بن محمد اعرج بن موسی ابوسبحه بن ابراهیم اصغر ملقب به مرتضی بن حضرت امام موسی كاظم(ع)».یادآور می‌شود، روستای شیخ هابیل به طول جغرافیایی 41، 50 و به عرض 57، 30 و در ارتفاع 1400 متری با سطح دریا قرار دارد.
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • تک روید